nowa technologia sporządzania przedmiaruPodstawowa część przedmiaru to obliczenia – nazwijmy je umownie – typu matematyczno-geometrycznego, co odpowiada tej części definicji przedmiaru, która wiąże się z wyliczeniem i zestawieniem ilości jednostek miar robót podstawowych. Obliczenia te polegają na zliczeniu kubatur, powierzchni, długości oraz liczby poszczególnych elementów przedmiarowanego obiektu np. okien, drzwi etc. Wykonywane są one na podstawie części technicznej dokumentacji, w praktyce głównie rysunków.
Obliczenia takie mają formę wyrażeń algebraicznych nieraz bardzo złożonych, sięgających czasem kilkudziesięciu linijek tekstu zapisu. Przy sporządzaniu tych wyrażeń kosztorysant lub projektant pracuje z rysunkami i „odznacza” kolejne elementy rysunków dla kontroli, aby czegoś nie pominąć. Mimo zachowania nawet najwyższej staranności, stopień złożoności tego procesu przy wykonywaniu przedmiaru staje się źródłem błędów - przeszacowani lub gorszego w praktyce niedoszacowania kosztów.
Prezentowana obecnie koncepcja obliczeń parametrów geometrycznych do przedmiaru oparta jest także na rysunkach tworzonych w systemach CAD ale nie na zasadzie „bezrozumnego” automatu lecz na zasadzie komputerowego wspomagania decyzji kosztorysanta lub projektanta. Przyjęto następujące założenia dla programu wspomagającego obliczenia geometryczno ilościowe do przedmiaru:
Proponowana technika pracy zaczyna się od wczytania rysunku w formacie *.DWG i ew. automatycznym odrzuceniu nieprzydatnych warstw. Jednokrotną czynnością jest także określenie profili określających warstwy stropów i warstw, które będą przypisywane do przedmiarowanych elementów. Dalsze, rutynowe czynności polegają na:
Przedstawiona technologia sporządzania przedmiaru jest zilustrowana na przedstawionym schemacie. Proponowane rozwiązanie techniczne nie eliminuje wszystkich błędów ale skutecznie ogranicza błędy rachunkowe i inne, będące wynikiem nieuwagi i tzw. czynnika ludzkiego. Istotne jest, że w wyniku czynności opisanych wyżej powstaje zupełnie nowa jakość. Niniejszy tekst zwraca uwagę na istotę nowej koncepcji pracy, nie jest instrukcją systemu metriCAD i pomija szereg specjalistycznych zagadnień związanych ze wspomnianą możliwością korzystania z fotografii np. do tworzenia obmiarów dla prac remontowych elewacji. |
O kosztorysowaniu i zamówieniach
O firmie
Wykorzystać dobrą koniunkturę w budownictwie AK: Czy może Pani krótko przybliżyć Czytelnikom historię powstania firmy Amplus? BK: Firma Amplus działa od 1996 r., to już dość długo jak na polskie warunki gospodarcze. Od początku działalności byłam związana z budownictwem z racji przygotowania zawodowego, w szczególności z kosztorysowaniem robót budowlanych. Biuro kosztorysowe dysponuje zespołem fachowców, który opracowuje dokumentacje kosztorysowe na różnych etapach procesu budowlanego. Są to wielobranżowe dokumentacje przygotowywane dla inwestorów publicznych i prywatnych, wykonawców robót, sądów. |
Więcej … |
Ostatnie zmiany
- Kurs on-line: Kosztorysy w zamówieniach publicznych na roboty budowlane
- Klauzule zmiany wynagrodzenia na podstawie art. 439 ustawy Prawo zamówień publicznych w praktyce
- Waloryzacja w praktyce
- Projekt waloryzacja
- Projekt waloryzacja w praktyce - odcinki 3, 4, 5 i 6
- Projekt waloryzacja w praktyce - odcinek 2
- Projekt waloryzacja w praktyce - odcinek 1